GRAFİK TASARIM

FİRMANIZA ÖZEL PROFESYONEL VE KALİTELİ TASARIMLAR

SLOGAN BULALIM

LOGO HAZIRLAYALIM

BROŞÜR YAPALIM

BANNER HAZIRLAYALIM

MİZANPAJ YAPALIM

AFİŞ HAZIRLAYALIM

Grafik Tasarım

Grafik tasarım ; bir iletiyi görsel ya da yazı yoluyla, belirlenen hedef kitleye ulaştırmak amacıyla yapılan görülebilir herhangi bir düzlemde, iki boyutlu aynı zamanda üç boyutlu olarak yapılan logo, afiş, billboard, kitap, dergi, animasyon, film tasarımı ve ambalaj gibi yaratıcılık gerektiren tasarımları oluşturan eğitin dalına denir. Ayrıca kendi içerisinde hizalama, denge (asimetrik veya simetrik), karşıtlık, vurgulama, hareket, oran, yakınlık, tekrarlama ve birlik gibi belli başlı sanatsal ölçütleri bulunmaktadır. Fakat bir grafik tasarım oluşturulurken bu ögelere dikkat edilerek oluşturulmalıdır.

Grafik Tasarımın Tarihçesi Nedir, Nasıl Doğmuştur ve
Alanları Nelerdir?

  • Tasarım ihtiyaçlarını belirlemekle birlikte müşterinin brieflerine göre tarımına yön veren
  • Bilgisayar destekli tasarım programlarını kullanarak hakim ve özgün orijinal tasarımlar ortaya koyan,
  • Müşterinin briefleri doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmaların tasarım, baskı ve üretim süreçlerini kontrol eden,
  • Estetik kaygısına dayalı tasarımlar oluşturan,
  • Mesleki gelişimini göz ardı etmeyen nitelikteki kimselerdir.
grafik-tasarim

grafik-tasarim

Geçmişten günümüze duvarlarda, kitaplarda, dergilerde, afişlerde, logolarda yazılı aynı zamanda görsel olarak dikkatimizi çeken tasarımların aslında bir mesleğe ait olduğunu biliyor muydunuz? Severek yapılan her meslek gibi grafik tasarım mesleği de size her işinizde yenilikler katıyor üstelik para kazandırıyor. Peki bu ‘grafik tasarım’ nedir? Grafik tasarım nereden doğdu? ve Ne kadar para kazanılır? Gelin bunları hep birlikte keşif edelim :

İnsanlık varolduğu andan itibaren sürekli bir iletişim ve kendini anlatma çabası içerisindedir. İlk olarak MÖ. 14,000’lerde mağara duvarlarına yapılan resimler ve İÖ. 4.yy ‘da yazının icadı iletişim dili olarak sayılmaktaydı fakat daha sonra elyazması dini içerikli kitaplar yayınlandı. 1450 yılında Johann Gutenberg’in Avrupa’da hareketli matbaayı icat etmesi ile birlikte kitap yaygınlaşmaya başladı. O dönemlerde egemen olan entellektüel düşünce yapısı din olgusu tarafında oluşmaktaydı ve buna bağlı olarak ilk dağıtımı oluşturulan kitapları, dini kitaplar oluşturmaktaydı. Bu harf ve metin dizilimlerinden oluşan basılı yayınlar, grafik tasarımın pratiklerine adım atmaktaydı. Ancak temel çıkış noktası sanayileşmenin gerçekleşmesi, dünyanın küreselleşmeye ayak uydurması ve modern yaşama geçişle birlikte, fotoğraf makinesinin keşfi olarak gösterilebilir.

Böylelikle nereden bakarsanız gözlerimizi kapayıp açtığımız her an bir grafik tasarım ürününü görebilmekteyiz. Yolda yürürken billboardlarda, televizyonda, marketten alınan herhangi bir üründe, kitap, dergi, gazetelerde, elimize verilen broşürlerde, film-marka-dizi afişlerinde, ambalaj ve albüm kapaklarında, severek aldığımız t-shirt veya ev aksesuarlarında… Yani görüp görebileceğimiz her şey grafik tasarımın alanının içerisine girmektedir.

Grafik tasarım oluştururken grafikerin dikkat etmesi gereken bazı nitelikler bulunmaktadır:

Grafiker, yer , zaman ve biçim ilişkisini görebilen, görsel zekası yüksek, hayal gücü zengin, renkler arasındaki konstratlara hakim, vektörler ile ifade edebilen, sanatsal alanlarla ilgili, yenilikçi kimseler olmaları gerekmektedir.

DİĞER HİZMETLERİMİZE BAKIN

DIGITAL MARKETING

KURUMSAL KİMLİK TASARIMI

WEB TASARIMI

ABONE OLUN İNDİRİMLERİ KAÇIRMAYIN

BİZİ TAKİP EDİN