Promosyon Ürünleri

  

Promosyon, firmaların potansiyel müşterilerine kendilerini tanıtmak ve ürünlerini pazarlamak amacıyla kullandığı etkili bir tanıtım aracıdır. Promosyon nedir? sorusuna temel olarak şirketlerin markalarını öne çıkarmak için kullandıkları ürünler diyerek yanıt verebiliriz.  Fransızcadaki promotion sözcüğünden gelmektedir. Türkçe karşılığı özendirmedir. Günümüzde birçok ürün promosyon niteliğinde sunulabilmektedir. Aynı zamanda bir ürün, hizmet veya markanın tüm tanıtım faaliyetlerini kapsar. Dolayısıyla, şirketlerin müşteri zihninde markalarını tutundurmak amacıyla yürüttükleri ürün dağıtım çalışmalarının hepsi için aslında birer promosyon çalışması demek çok da yanlış olmayacaktır.

Pazardaki en iyi ürünü veya hizmeti sunduğunuzu varsayalım. Tüketiciler ürününüzden haberdar olmazsa bir anlamı kalır mı?  Bu noktada kurumsal kimlik kavramını promosyondan ayrı tutmamak gerekiyor. Şirketinizin kurum imajını yansıtan ürünleri; marka ismini, ürün ve hizmetleri, hizmet kalitesini müşterilere daima yansıtmayı mümkün kılıyor. Bu sayede potansiyel müşterilerinizin sizin hizmet alanınızda bulunan bir ürüne dair ihtiyaçları söz konusu olduğunda akıllarına ilk sizin gelmeniz söz konusu olabilir. Bu durumda biz Greni Ajans olarak, şirketinizin ve markanızın sesi olur. Hayatınızın her alanına hitap eden ürünlerde, müşterilerinizle iç içe olarak onlarla bütünlük sağlamanıza yardımcı oluruz.

Reklam ürünleri, şirketinizin adeta sesi rolünü üstlendiği için önem verilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Gerek müşteri kitlenize bir jest yapmak, gerek marka bilinirliğini artırmak, gerekse de kendinizi hatırlatmak amacıyla tercih edebileceğiniz promosyon ürünlerinin daha birçok faydasına rastlayabilmeniz de mümkün.Bir ürünü promosyon haline getiren başlıca faktör, üzerinde kurum kimliğinizi yansıtan logo, görsel vb. ögeler bulunmasıdır. Bu tanıma göre aklınıza gelebilecek her şey, üzerine şirket ismi, logosu gibi şirket kimliğine ait ögeler basıldığında promosyon ürünü haline gelecektir.

Promosyonun faydalarını sıralamak gerekirse:
  • Marka bilinirliğini arttırır.
  • Müşteri trafiğini arttırır.
  • Satış ve kar sağlar.
  • Pazar payını arttırır.
  • Doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar.

Başlıca promosyon türleri; birebir satış, reklam, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama ve satış promosyonlarını kapsar.